Seyitgazi Tepesi

Seyitgazi Tepesi

Seyitgazi Tepesi (Dilek Tepesi)

Seyitgazi Tepesi Erdek’in güneydoğusunda Çuğra plajı’nın sonunda 350 metre genişliğinde ve 25 metre yüksekliğinde Kapıdağ’a bağlı bulunan 103 metre yüksekliğinde koni biçimli bir tepedir.

Erdek’ten en güzel manzaraları ve en güzel gün batımını izleyebileceğiniz bir tepedir. Tepeye yürüyerek yada araçla çıkılabilmektedir.

Muhteşem manzara haricinde burada bir rivayete göre Battal Gaziye ait olduğu diğer bir rivayete göre Seyit Dede adında bir yatır bulunmaktadır.

Bu yatırın bulunduğu Seyitgazi tepesine ziyarete gelenler türbe etrafında dua ederler, taşlarla dileklerinin şeklini yaparlar(ev,araba,çocuk gibi)  Ayrıca türbenin yanındaki ağaca kurdela,bez,mendil gibi bezler bağlayarak dileklerini dilerler.Tepenin diğer adıda Dilek tepesi’dir. Dilekleri gerçekleştiğinde yine türbeyi ziyaret ederek kesme şeker ve lokum gibi yiyecekler dağıtmaya ve dua etmeye gelirler.

Türbe ziyaretine gelenler genel olarak evlenemeyen genç kız ve erkeklerin kısmetlerini açmak için, ev,otomobil,iş vs. sahibi olmak için, okul sınav başarısı için gelirler.

Dilekler taşla istediği şekli çizme ve bebek figürleri ile dilek dilenir. Özellikle Hıdrellez’de sabah hava aydınlanmadan önce erken saatlerde insanlar yoğun ziyarette bulunurlar.

Bizim tavsiyemiz Seyitgazi tepesine gün batımı saatlerine doğru çıkın muhteşem gün batımını izleyin, Harika Erdek manzarası ile fotoğraf çekin isterseniz dilek dileyin.

Erdek’te diğer gezilecek yerler:

Zeytinliada

Kyzikos Harabeleri
Erdek otelleri’ne rezervasyon yapın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.